Saturday, August 8, 2020
"]
Home CORONA TBMM Başkanı Şentop, Tunus, Kazakistan, Cibuti ve Cezayir'deki mevkidaşlarıyla bayramlaştı

TBMM Başkanı Şentop, Tunus, Kazakistan, Cibuti ve Cezayir’deki mevkidaşlarıyla bayramlaştı


TBMM Bakan Mustafa entop, Tunus Meclis Bakan Raid el-Gannui ile görütü.

Meclis Bakanlndan yaplan yazl açklamaya göre görümede, Mustafa entop, Kurban Bayram’nn iki ülke arasnda ve slam alemi için hayrlara vesile olmasn Cenabhak’tan niyaz ederek Gannui’nin bayramn kutlad.

entop, Tunus’ta yaanan son siyasi gelimeleri yakndan takip ettiini, komu Libya’da yaananlar dikkate alnnca Tunus’un siyasi iktidarnn son derece önemli olduunu vurgulad.

Bugün yaanan krizler karsnda Gannui’nin tecrübelerinin ve bilge tavrnn kilit bir rol oynayacana inancnn tam olduunu vurgulayan entop, Gannui’nin, muhalefetin istei ile düzenlenen güven oylamasndan baaryla çkmasndan memnuniyet duyduunu ifade etti.

Gannui’nin göstermi olduu “Seçimle gelen seçimle gider.” tepkisinin son derece anlaml ve önemli olduunu da belirten Meclis Bakan entop, bu vesileyle Türkiye’nin dost ve karde Tunus halknn yannda olduunun altn çizdi.

Mustafa entop, Türkiye ve Tunus demokrasileri arasndaki ilikilerin daha da gelitirilmesini istediini belirterek Türkiye’nin kalknma ve demokrasi alanndaki deneyimleriyle hem bölgede hem dünyada çok önemli bir ülke olduuna iaret etti.

TBMM Bakan entop, parlamentolar aras münasebetlerin çok önemli olduunu bakanlar aras ziyaretler olaca gibi ihtisas ve dostluk gruplar balamndaki ziyaretlerin de çok önemli olabileceini aktard.

entop, “Salgn süreci sonras en ksa zamanda bata siz olmak üzere parlamentonuzun kymetli üyelerini ülkemizde arlamak isteriz.” dedi.

Gannui: “Burada demokrasi kazanmtr”

Tunus Meclis Bakan el-Gannui, görümeden duyduu memnuniyeti ifade ederek “karde” Türkiye ile ilikilerin çok güçlü olmasna özen gösterdiklerini dile getirdi. Gannui, Türk milletine ve yaptklar görüme için entop’a teekkür ederek unlar söyledi:

“Güven oylamasndan da baarl çktk, bu da önemliydi. Bu aslnda parlamenterlerimizin tabii ki bir hakkyd ama ben unu söylemek isterim bu seçenek Tunus’un demokrasi alanndaki seçeneiydi, buradan baarl çkmamz çok önemliydi. Burada demokrasi kazanmtr. Tunus ve Türkiye arasnda biraz daha fazla i birliine ihtiyacmz var. Malumumuz bölgede baz anlamazlklar meydana gelmekte. Bu konu o yüzden çok önemli. Bilgi ve deneyim alverii konusunda iki ülkenin parlamentolar olarak i birliine önem vermemiz gerektiini düünüyorum. Biraz daha fazla i birlii konusunda önümüzdeki bayrama kadar güçlü ilikiler içerisinde olacamz temenni ediyorum.”

Gannui, ilk frsatta Türkiye’ye gelerek Meclis Bakan entop’u görmek istediini de bildirdi.

Cibuti Meclis Bakan Houmed’e, Ayasofya-i Kebir Cami-i erifi’nde namaz sözü

TBMM Bakan entop, Kazakistan Meclis Bakan Maulen Asimbayev, Cibuti Meclis Bakan Mohamed Ali Houmed ve Cezayir Meclis Bakan Süleyman enin ile de görüme gerçekletirdi.

Kurban Bayram’na ilikin iyi dilek ve temennilerinin karlkl olarak iletildii görümelerde ülkeler arasnda i birliinin arttrlmasna yönelik görüler bildirildi.

entop’un, Cibuti Meclis Bakan Houmed ile yapt görümede, Türkiye’nin Cibuti’ye yaptrd cami ve barajn iki ülke arasndaki dostluun bir göstergesi olduuna iaret ederek bu kapsamda i birliinin artarak devam edeceini belirtti.

Houmed, Türkiye’nin ülkesine yönelik yardmlar için teekkür etti, iki ülke arasndaki ilikilerin gelimesinde Meclis Bakan entop’un çok katks bulunduuna iaret etti.

TBMM Bakan entop’u, Afrika Parlamenterler Birlii Konferans’nda arlam olmann kendisi için bir onur olduunu belirten Houmed, salgn sonras en ksa zamanda yüz yüze görüme konusundaki temennisini dile getirdi.

Houmed, daha önce ziyaret ettii Ayasofya-i Kebir Cami-i erifi’nin ibadete açlmas konusunda entop’u tebrik etti ve bir sonraki ziyaretinde burada namaz klmak istediini bildirdi. Bunun üzerine Meclis Bakan entop, Houmed’e beraber namaz klmak için söz verdi.

Görümede iki mevkida, ülkelerinin i birliinin devam edecei konusundaki görülerini karlkl olarak aktard.Anadolu Ajans web sitesinde, AA Haber Ak Sistemi (HAS) zerinden abonelere sunulan haberler, zetlenerek yaymlanmaktadr. Abonelik iin ltfen iletiime geiniz.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pour une présidentielle apaisée en Guinée : la plateforme du mouvement citoyen “Ma Cause” apporte sa touche particulière

Dans le but de contribuer à une élection présidentielle apaisée en République de Guinée, la plateforme nationale du mouvement citoyen ‘’Ma Cause’’ a...

Des manifestations contre le retrait de Gbagbo de la liste lectorale disperses par la police

Des manifestants de lopposition ivoirienne dnonant le retrait de lancien prsident Laurent Gbagbo de la liste lectorale provisoire de 2020 ont t disperss...

Mali: les neuf membres de la Cour constitutionnelle nommés

Les neuf membres de la Cour constitutionnelle du Mali ont été officiellement nommés vendredi, selon le décret présidentiel consulté par l’AFP, conformément aux...

موريتانيا.. شفاء 84 مصابا بكورونا و12 إصابة جديدة

فريق تابع لمنظمة الصحة العالمية لمواجهة كورونا في نواكشوط سجلت وزارة الصحة الموريتانية، اليوم السبت، شفاء 84 مصابا بفيروس...

Recent Comments

Translate »
Share