Monday, September 28, 2020
"]
Home CORONA Bakan Varank: Gençlerimiz TÜRKSAT Model Uydu Yarışması'nda büyük kabiliyetler kazanıyorlar

Bakan Varank: Gençlerimiz TÜRKSAT Model Uydu Yarışması’nda büyük kabiliyetler kazanıyorlar


Sanayi ve Teknoloji Bakan Mustafa Varank, Model Uydu Yarmas’nn, ilk senesinde 3 takmla düzenlendiini anmsatarak, “Bu sene 3’ü yabanc olmak üzere 149 takm bu yarmaya katld. Yüzlerce gencimiz, bu takmlarda yaryor. Burada özellikle uzay teknolojilerini deneyimleme anlamnda büyük kabiliyetler kazanyorlar.” dedi.

Varank ile Ulatrma ve Altyap Bakan Adil Karaismailolu ve Cumhurbakanl Dijital Dönüüm Ofisi Bakan Ali Taha Koç, TEKNOFEST kapsamnda Tuz Gölü’nde düzenlenen TÜRKSAT Model Uydu Yarmas’na katld.

Bakan Varank, gazetecilere yapt açklamada, bu yl üçüncüsü düzenlenen TEKNOFEST’in ikinci ylnda dünyann en büyük uzay, havaclk ve uzay etkinlii olduunu hatrlatt.

                    

TEKNOFEST kapsamnda 21 kategoride teknoloji yarmalar düzenlendiini anlatan Varank, “Türkiye’nin her tarafndan ve dünyadan yarmaclar bu yarmalara katlabiliyor. Bizim buradaki amacmz, Türkiye’de gençleri, örencileri özellikle bilime ve teknolojiye yönlendirmek. Teknoloji yarmalarmz, özellikle Türkiye’nin ileride ihtiyaç duyabilecei ileri teknolojili alanlarda imdiden gençlerimizi yetitirmeye yönelik yarmalar.” diye konutu.

Tuz Gölü’nde roket yarlarnn, Kocaeli’de otonom, elektrikli araç yarmalarnn yapldn ifade eden Varank, bugün Tuz Gölü’nde düzenlenen Model Uydu Yarmas’nda gençlerin uzay sistemini, tasarmdan frlatmaya kadar deneyimleyebilecekleri bir ortam salamay amaçladklarn söyledi.

Model Uydu Yarmas’nn 5 yldr düzenlendiini anmsatan Varank, öyle devam etti:

“lk senesinde 3 takmla bu yarma düzenlenmiti. Bu sene 3’ü yabanc olmak üzere 149 takm bu yarmaya katld. Yüzlerce gencimiz, bu takmlarda yaryor. Burada özellikle uzay teknolojilerini deneyimleme anlamnda büyük kabiliyetler kazanyorlar. Yenilikler getirdik. Geçtiimiz senelerde drone ile model uydularn gökyüzüne göndermelerini bekliyorduk. Bu dönemde roketlerle bunlar gökyüzüne gönderiyorlar. Yani titreim gibi çevresel faktörlerden model uydular nasl etkileniyor onu da deneyimlemi oluyorlar.”

TEKNOFEST’e bu yl 100 binden fazla bavuru yapldn belirten Varank, lise seviyesinde de bavurularn gelmesinin sevindirici olduunu dile getirdi.

Gelecek hafta yarmalarn finallerinin yaplacan aktaran Varank, unlar kaydetti:

“Finalleri 24 Eylül’den itibaren gerçekletireceiz. Artk 27’sinde de kapan yapacaz. Bu sene bir yenilik getirmek istemitik. Anadolu’ya TEKNOFEST heyecann yaymak istemitik. Gaziantep’te düzenliyoruz. Havaclk ovlarn, kalabalk vatandalarmzn katlabilecei ovlar, pandemi sebebiyle bu sene düzenlemiyoruz ama yarmalar büyük bir heyecanla devam ediyor. nallah son gün 27’sinde de Sayn Cumhurbakanmz bütün gençlerimizin ödüllerini verecek. Maddi ödüller de veriyoruz. 3 milyon liraya yakn ödül veriyoruz, bütün kategorilerde yaran yarmaclarmza. nallah bu heyecan gelitirerek devam ettirmek istiyoruz. Pandeminin de gündemden dümesiyle inallah yine büyük katlml ovlarn, festivallerin olduu bir etkinlii önümüzdeki seneden itibaren tekrar yapmak istiyoruz.”

Yarmay izleyen bakanlar Varank ve Karaismailolu, roketlerin rampalara yerletirilmesinde ve atelenmesinde gençlerin heyecanna da ortak oldu.Anadolu Ajans web sitesinde, AA Haber Ak Sistemi (HAS) zerinden abonelere sunulan haberler, zetlenerek yaymlanmaktadr. Abonelik iin ltfen iletiime geiniz.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

California wine country ablaze as new wildfires force evacuations | US & Canada

Senior home residents among those evacuated as firefighters battle destructive new wildfires in wine country north of San Francisco.Firefighters in the US state...

Stream, TV channel – Lacazette gives Gunners lead after horrendous Robertson error – The Sun

LIVERPOOL are taking on Arsenal and the match has already provided a huge dose of drama. After just three minutes, Sadio Mane fended off...

RTMC’s bungling angers traffic cop recruits – The Citizen

The Road Traffic Management Corporations’ (RTMC) mass recruitment of national traffic officers has been marred by confusion, frustration and allegations of administrative bungling...

Tax evasion and theft ‘rob Africa’ of $89bn a year: UN study | Africa News

Nearly half of the total annual figure of $88.6bn is accounted for by the export of commodities such as gold, diamonds and platinum,...

Recent Comments

Translate »
Share